تاریخ : شنبه 26 آذر 1401
کد 242

در نود و یکمین نشست شورای گفتگوی آذربایجان شرقی مطرح شد؛

مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان شرقی باید فعال شود/ فرسودگی ناوگان حمل و نقل استان

رییس اتاق تبریز بر لزوم فعال شدن مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان شرقی تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی اتاق تبریز، یونس ژائله در نود و یکمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با اشاره به اهمیت ویژه سرمایه گذاری در استان گفت: در بسیاری از کشورها همچون ترکیه یک مرکز خدمات سرمایه گذاری وجود دارد که با تمام وجود در خدمت سرمایه گذاران بوده و برای کاهش موانع آنان تلاش می کنند.

رییس اتاق تبریز ادامه داد: سال‌ها قبل، مرکز خدمات سرمایه گذاری در اختیار اتاق تبریز بوده و پنجره واحدی در جهت رفع نیازهای این سرمایه گذاران مستقر شده بود. این مرکز توانسته بود وظیفه جذب سرمایه گذار و رفع موانع سر راه آنان را به خوبی انجام دهد که در آن دوره، جذب سرمایه خوبی نیز در استان شکل گرفت.

ژائله با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت های شورای گفتگو برای پیشبرد این هدف و تسهیل راه برای سرمایه گذاران گفت: با توجه به وجود تحریم و فشارهای اقتصادی باید سعی در بهبود شرایط اقتصادی کشور در داخل داشته باشیم.

وی افزود: استان های دیگر توانسته اند مرکز خدمات سرمایه گذاری را فعال کرده و در حال جذب سرمایه گذار هستند که باید شاهد پیشبرد این امر در استان آذربایجان شرقی نیز باشیم.

رییس اتاق تبریز با اشاره به دستور جلسه اول این نشست با عنوان « بررسی مشکلات اسقاط، واردات و ترخیص کشنده ها و کامیون های سنگین» گفت: استان ما از جمله فرسوده ترین ناوگان های حمل و نقلی کشور را دارد و عمر برخی کامیون ها در آن به بالای 45 سال می رسد که باید در راستای رفع مشکلات موجود در این حوزه تلاش شود.

وی همچنین در خصوص دیگر دستور جلسه این نشست با عنوان « بررسی مراتب اعتراض واردکنندگان به رویه های اخذ 10 درصد کرایه حمل از ناوگان خارجی » نیز گفت: اعتراض واردکنندگان بر این است که واردات ناوگان حمل و نقل، دارای سختی و موانع زیادی است و در این میان پرداخت 10 درصد کرایه حمل نیز علاوه بر زیان به واردکننده، سبب وارد آمدن ضرر به مصرف کننده خواهد شد.

استاندار آذربایجان شرقی نیز با اشاره به فرسودگی ناوگان حمل و نقل در کشور و به خصوص آذربایجان شرقی گفت: مسئولان دولتی مربوطه باید نسبت به حل مشکل در سطح ملی، چاره اندیشی کنند که البته قانونی که در این زمینه در مجلس مطرح شده و هم اکنون منتظر تایید شورای نگهبان است، می تواند در این راستا موثر باشد.

عابدین خرّم ادامه داد: وضع عوارض و تعرفه های سنگین پس از واردات کامیون و دیگر وسائط حمل و نقل در گمرکات، تحمیل بار سنگینی بر دوش شرکت ها و رانندگان است لذا باید پیشنهاد روشنی برای تقلیل این عدد به نفع شرکت های حمل و نقل و رانندگان ارائه کرد.

وی با اشاره به دیگر دستورجلسه این نشست در خصوص مراتب اعتراض صادرکنندگان به تحمیل تعهدات ارزی محصولات با منشا مواد اولیه وارداتی صنایع مستقر در منطقه آزاد ارس به دلیل عدم هماهنگی بانک مرکزی و مناطق آزاد گفت: در این خصوص باید کمیته مشترک مابین راهداری، گمرک و شرکت های حمل و نقل تشکیل شود تا شاهد آماده شدن یک پیشنهاد معقول و قابل اجرا در سطح ملی باشیم.

نود و یکمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با ریاست استاندار آذربایجان شرقی و با دستورجلسات «بررسی مشکلات اسقاط، واردات و ترخیص کشنده‌ها و کامیون‌های سنگین»، «بررسی مراتب اعتراض صادرکنندگان به تحمیل تعهدات ارزی محصولات با منشاء مواد اولیه وارداتی (خارجی) صنایع مستقر در منطقه ازاد ارس به دلیل عدم هماهنگی بانک مرکزی و مناطق آزاد» و « بررسی مراتب اعتراض واردکنندگان به رویه های اخذ 10 درصد کرایه حمل از ناوگان خارجی موضوع تبصره 2 ماده واحده قانون مقررات تردد وسایل نقلیه خارجی» برگزار شد.
 
در این نشست، مسئولان و مدیران دولتی و فعالان بخش خصوصی آذربایجان شرقی به بیان نظرات خود پیرامون دستورجلسات نشست پرداختند.


 
آلبوم تصاویر نود و یکمین نشست شورای گفتگو