تاریخ : پنجشنبه 29 ارديبهشت 1401
کد 200

رئیس کل بانک مرکزی:

بانک های خصوصی موانع موجود در زمینه پرداخت تسهیلات را رفع کنند

رئیس کل بانک مرکزی انتقادها از عملکرد بانک‌های خصوصی را به حق دانست و افزود: این بانک‌ها با وجود مشکلات خاص خود باید توجه ویژه‌ای به حل مشکلات و نقایص عملکردی به ویژه در زمینه پرداخت تسهیلات داشته باشند.
به گزارش روابط عمومی اتاق تبریز، علی صالح آبادی روز پنجشنبه در جلسه‌ی فوق العاده‌ی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی اظهار داشت: موضوع سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی با توجه به اصلاح قیمتی صورت گرفته در کشور، مورد توجه ویژه سیستم بانکی است و تعهدات بانکی از جمله ال سی داخلی  نیز از دیگر موضوعاتی است که در مورد آن به بانک‌ها تایید کرده‌ایم.
 
وی ادامه داد: تسهیل فرآیند تامین مالی زنجیره تامین نیز موضوعی است که در کنار دیگر حمایت‌ها اعم از تسهیلات و ضمانت به دنبال اجرایی کردن آنها هستیم. هر چند بانک‌ها نیز با مشکل روبه‌رو هستند و مطالباتی از دولت دارند که یا باید در قالب پول، یا اوراق، یا سهام و یا اموال به بانک‌ها پرداخت شود.
 
صالح آبادی تصریح کرد: در جلسه آخر شورای هماهنگی سران قوا ۱۵ همت اوراق برای بانک کشاورزی اختصاص داده شد تا منابع لازم برای افزایش سرمایه در گردش این حوزه را تامین کند و این موضوع در بخش‌های دیگر نیز اولویتی جدی است.
 
وی انتقادها از عملکرد بانک‌های خصوصی را به حق دانست و افزود: این بانک‌ها با وجود مشکلات خاص خود باید توجه ویژه‌ای به حل مشکلات و نقایص عملکردی به ویژه در زمینه پرداخت تسهیلات داشته باشند. به عنوان بانک مرکزی کمک می‌کنیم تا با حل این مشکلات، فرآیند حمایت بانک های خصوصی از تولید شکل گیرد.
 
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی بانک های دولتی در استان تأکید کرد: بر همین اساس تشکیل جلسات کانون بانک‌های خصوصی و البته جلسات مشترک بانک‌های دولتی و خصوصی برای حل مشکل فعالان تولیدی و اقتصادی آذربایجان شرقی ضروری است.
 
وی خاطرنشان کرد: بانک‌ها در ارایه تسهیلات باید اولویت اول را اعتبار مشتری در نظر بگیرند و در مرحله بعدی بر ارائه وثیقه معتبر تأکید کنند که در این زمینه برای دریافت کننده خرد با تدوین بسته ای هم دسترسی و هم دریافت تسهیلات را تسهیل کرده‌ایم و مقررات احراز هویت غیرحضوری برای دریافت تسهیلات را ابلاغ کرده‌ایم.
 
صالح‌آبادی با تأکید بر لزوم هدایت نقدینگی به سمت فعالیت‌های تولید اظهار کرد: با توجه به نیاز شدید این بخش به اعتبارات، نظارت بر هزینه کرد صحیح این اعتبارات ضروری است و برنامه های خاصی برای تحقق این هدف در دست اجرا داریم.
 
وی از پیگیری ویژه موضوع بازگشت درآمدهای مس سونگون به آذربایجان شرقی نیز خبر داد و گفت: با بازنگری در اختیارات بانک های استانی، شاهد تسهیل فرآیند ارایه تسهیلات و حمایت از چرخه تولیدی و اقتصادی خواهیم بود که البته این امر باید از سوی مدیریت خود بانک ها انجام شود.
 
رئیس کل بانک مرکزی در خصوص انتقال حساب‌های بانکی خارج از استان نیز تصریح کرد: برخی شرکت‌های استانی در تهران دفتر دارند و تسهیلات و حساب‌های آنها نیز در مرکز متمرکز است اما تسهیلات دریافتی را در استان مصرف می‌کنند اما این نافی هزینه کرد درآمدهای استان در خود آن نمی‌شود.
 
وی با بیان اینکه محدودیتی در ورود ارز به صورت اسکناسی نداریم، افزود: این موضوع معاف از مالیات بوده و نیازی به اعلام منشا ارز ندارد و دستورالعمل آن به گمرک‌ها نیز ابلاغ شده و ثبت سفارش و تخصیص ارز برای کالاهای اساسی و مواد اولیه و ماشین آلات صنایع نیز جزء اولویت های دولت و بانک مرکزی است.
 
صالح آبادی با تأکید بر ممنوعیت مسدودی منابع واحدهای تولیدی برای ارایه تسهیلات و یا بلوکه کردن بخشی از تسهیلات از سوی بانک ها اظهار داشت: البته این امر به علت مشکلاتی چون عدم توازن نرخ سود و بهره رخ می دهد که به تدریج در حال اصلاح این موارد هستیم و با توجه به اینکه نظام بانکی و چرخه تولید مکمل هم هستند، تمام تلاش خود را برای حل مشکلات این حوزه به کار خواهیم گرفت و حضور در استان و تشکیل جلسات متعدد با فعالان اقتصادی و موسسات پولی و مالی نیز در همین راستا صورت می‌گیرد.

بخش خصوصی آذربایجان شرقی همواره پای کار و جدی است

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه اظهار کرد: بخش خصوصی آذربایجان شرقی همواره پای کار و جدی است و هر موقع که در عرصه‌های اقتصادی، صنعتی، معدنی و کشاورزی ورود پیدا کرده بسیاری از مشکلات حل شده است.

عابدین خرّم با بیان اینکه بخش خصوصی استان یار دیرین دولت بوده، افزود: بدون شک هر دستوری که از سوی بانک مرکزی به بانک‌های استان داده می‌شود، نتایج و تحرک خوبی در شمالغرب کشور ایجاد خواهد کرد.

وی یادآور شد: سفر مسئولین اقتصادی دولت از جمله معاون اقتصادی رئیس جمهوری، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی به استان نیز نشان دهنده‌ی نگاه ویژه‌ی دولت به آذربایجان شرقی است و تمام تلاش ما این است که مشکلات پیش روی بخش خصوصی را حل کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اينکه بعضی از مشکلات جنبه‌ی ملی دارند، اظهار کرد: بخش عمده‌ی تولیدکنندگان و سرمایه گذاران بخش خصوصی مشکل آب، برق و گاز دارند و زمانی‌که در فصل تابستان با قطعی چندین ساعته‌ی برق مواجه می‌شدند، نجیبانه رفتار کردند و در فصل زمستان نیز تلاش کردیم تا گاز هیچ واحد تولیدی قطع نشود.

واحدهای تولیدی استان نیازمند حمایت بانک‌ها هستند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار نیز طی سخنانی گفت: آذربایجان شرقی دیار مردمان کارآفرین، صنعتی  و با ذکاوت است و بارزترین ویژگی اقتصاد آذربایجان‌شرقی مبتنی بودن بر روی بخش خصوصی است.

محمد کلامی ادامه داد: واحدهای تولیدی استان در موضوعاتی مانند ارز ترجیحی،افزایش دستمزدها، و افزایش حامل‌های انرژی نیازمند حمایت بانک‌ها هستند.

وی، خواستار حمایت ویژه‌ی نظام بانکی از تولیدکنندگان استان شد و افزود: اگر نظام بانکی نقدینگی لازم در حوزه‌ی تولید را تامین کند، مردم آذربایجان به‌خوبی می‌توانند فعل خواستن را صرف کنند چراکه این استان الگوی سایر استان‌ها برای موفقیت است.

در این جلسه تعدادی از فعالان بخش خصوصی به بیان نقطه‌ نظرات خود در خصوص مشکلات و چالش‌های بخش تولید پرداخته و خواستار حل مشکلات بانکی واحدهای تولیدی استان شدند.

 
آلبوم تصاویر هشتاد و ششمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی